A házszemlékre felkérés általában úgy történik, hogy kapok hirdetési linket és címet az adott ingatlanról, amit át tudok nézni és véleményezni. Ezt hívom én távszemlének. Mivel volt időszak, amikor hetente több száz(!) ilyen hirdetés-átnézési kérés érkezett, „kénytelen voltam” díjazást bevezetni erre a szolgáltatásra.
(Egyszerűen nem életszerű, hogy valaki 10 ingatlant tartson érdemesnek egyszerre, körbelövöldözve Budapestet. Ők az ingatlanturisták, akik halásznak a sok eladó ingatlan között, várva az ötöslottóval felérő ingatlant)

Kaptam egy ilyen felkérést egy budapesti ingatlanra és elképedtem. Mivel a hirdetés még él, a hirdetési fotókat pedig az ingatlanközvetítő készitette, nem fogom belinkelni érthető okok miatt.

Azt hagyjuk, hogy az építés idejére szépen be lett irva, hogy 2001 és 2010 közötti, miközben a szöveges részben szerepel, hogy 1970-es években épült (MEGTÉVESZTÉS 1). A streetview fotókon is látszik, hogy ez egy Kádár-kocka jellegű épület, kő lábazattal, stb.

A leírás szerint 15 éve építették rá az emeletet, ezzel egyidőben a házat teljeskörűen felújították.
Tessék mondani:
– miért vannak akkor benne a régi gerébtokos ablakok a földszinten?
– miért vannak a régi furnéros belső ajtók meghagyva?
– miért van régi acélcsöves fűtési rendszer, régi radiátorokkal?
– miért nem látok megfelelő konnektorszámot egyik fotón sem?
– miért van minden szobában vastag szőnyeg a szemmel láthatóan megkopott parkettán?

Ezek számomra mind azt mutatják, hogy fenéket lett felújítva az épület „teljeskörűen”. A régi épületrészhez szinte hozzá sem nyúltak. (MEGTÉVESZTÉS 2.)

Az épület alá van pincézve, de erről sehol nincsen fotó, nem véletlenül. Ha 2001 után épült volna az épület, azoknál általában nincs gond a pince vízszigetelésével, de egy ’70-es években épült háznál szinte biztosan vizesedik a pince, aminek a megoldása műszakilag sem egyszerű és súlyos milliókba kerül. Pláne, hogy a hirdetés szerint itt van a kazánház, sőt fürdőszoba is. Ha egy ilyen házrészről nincsen fotó a hirdetésben, akkor ott van gubanc (a vevőjelölt le is írta mailben, hogy a pince láthatóan vizesedik szerintük is) (MEGTÉVESZTÉS 3.)

Amiket eddig leírtam, mondhatni megszokott dolgok az ingatlanhirdetésekben. Mi az, ami még engem is meglepett?

A hirdetési fotók között voltak AI-által generáltak, amik a belső tereket jelentősen módosították. A módosított vagy kicserélt bútorzat nem érdekelne, de:

  1. Van egy konyháról generált kép, ahol más a burkolat, más a tűzhely, más a mosogató csaptelep, más a kamraajtó, nem látszik a régi gerébtokos ablak, nem látszik a régi vastagcsöves fűtés, a régi radiátor.
  2. Van egy földszinti nappali kép, ahol modern laminált parketta van a régi parketta helyett, függöny takarja el a gerébtokos ablakot, kanapé takarja el a fűtőtestet
  3. Emeleti nappaliban a ragasztott régi kerámiaburkolat helyett parketta, az erkélyajtó csodás panorámájú tolóajtó lett a sima régi, megkopott felületű nyíló helyett, a ferde síkok régi lambériája modern burkolatú lett. A loggia kiszélesedett, hirtelen elfért rajta egy komplett rattan sarokülő garnitúra. A vastagcsöves fűtés itt is eltűnt.

A legnagyobb bajom az, hogy nincsenek ezek a fotók felcimkézve, hogy látványtervek lennének, simán be van rakva a többi hirdetési fotó közé. Higgyétek el, felületesen, pláne mondjuk mobiltelefonon nézve a legtöbb ember számára teljesen megtévesztőek.
Nekem az a bajom velük, hogy az apró részletek eltűnnek, amikről fentebb írtam, hogy segítenek a távszemlében. Ha a legutolsó, emeleti nappalis két képet egymás mellé teszem, akkor a különbség laza 5 millió forint és a bútorokat nem számolom, mert azok számomra irrelevánsak.

Úgy gondolom, hogy ezt első körben az ingatlanos portáloknak kellene szabályoznia. Vagy kötelezően jelölni kelljen a módosított/generált képeket, vagy tilos legyen ilyeneket közzétenni. Természetesen utóbbi nem lehetséges, hiszen sok látványterves hirdetés van fent, főleg épülő házakról. De elérkeztünk egy olyan szintre az AI-al, hogy mindenféle tudás nélkül manipulálni lehet képeket.

A családi béke érdekében nem rakom ki a lányom szobájáról készített és utólag manipulált fotót (kb 2 perc alatt készült el), pedig tanulságos. A gyerekszobákra jellemző rumlit egy pillanat alatt eltüntettem és az ablak helyett erkélyajtót varázsoltam.

Az is probléma, ha te, mint érdeklődő a képek alapján elmész megtekinteni az ingatlant, időt és üzemanyagot „pazarolsz el” a hamis képek alapján.
Nagyobb gond az, ha engem is elhívsz, mert én minimum a kiszállási költséget el fogom kérni. Ilyenkor persze a legszívesebben ezt az ingatlanoson verném le.

Gyermekkorom egyik meséje volt a Varázsceruza, 40 év után beteljesült jóslat lett belőle…

Kommentelni a facebook-csoportban lehet.