Sokszor merül fel kérdésként, hogy milyen vastag hőszigetelést érdemes rakni a homlokzatra.
Betűfóboknak videón:
A jelenlegi minimum követelményeket az általában használt 30-as tégláknál 10 cm EPS elégiti ki, vagy ezzel egyenértékű 8 cm grafitos EPS… és ha már grafitos EPS, tegyünk egy kis kitérőt.
A grafitos EPS 25%-al jobb hőszigetelést nyújt, mint a fehér, sima homlokzati EPS, de ennyivel drágább is. Tehát akkor éri meg használni, ha fontos a falvastagságban a spórolás.
Nekem van olyan házam, amin már 15 éve grafitos EPS hőszigetelés van felrakva, az égvilágon nincsen semmi baja. Ne higyjetek a pletykáknak, hogy a grafitos szar, mert reped, púposodik, stb.
Ha rosszul van megcsinálva, nincs dübelezve, akkor persze… de ez a másikra is igaz.
Szót kell ejteni még a vakolható kőzetgyapotról, ami hőszigetelési értékben a grafitos EPS-el egyenértékű, de még annál is drágább anyagárban és munkadíjban is, így annak éri meg, aki a falazatának a hanggátlását, nyári átmelegedés elleni védelmét akarja növelni, vagy páratechnikai okokból szükséges ez az anyag.
Sok használt ház vásárlás előtti szemléjénél, vagy éppen rezsicsökkentéses szemlénél mondom azt, hogy a meglévő 5 cm hőszigetelést ENERGETIKAI és PÉNZÜGYI szempontból nem érdemes bővíteni, mivel a jelenlegi is megfogja a hőveszteség 80%-át, ebből fakadóan a megtérülés 35-40 év lenne.
Tehát ha a hőszigetelés folytonos, a homlokzati szinezés ép és nem hupilila, akkor várhatnak a homlokzati szigetelés bővítésével.
Látom lelki szemeim előtt a felbőszült fotelhuszárokat, akik már gépelik is a „hülye vagy” kommenteket, így nézzük konkrét példán keresztül.
Azt értsétek meg, hogy én az észszerűség elvét vallom, nem fogok olyan tanácsot adni, hogy rakjon fel valaki 25 cm grafitos EPS-t, mert az tuti jó lesz.
Az általam 2009-ben tervezett házakra már akkor is 15 cm EPS-t terveztem be, viszont mostani 2024-es tervezéseknél is ezt tartom. Meglátjátok miért…
A mintaprojectben csak a külső falak hőszigeteltségén változtatunk, megnézzük mennyit változik ezáltal az EGÉSZ ÉPÜLET éves fűtési hőigénye, fogyasztása.
Pár alapdolog:
A ház padlójában 15 cm lépésálló EPS van, a födémen 30 cm kőzetgyapot, a nyílászárók 3 rétegű üvegezésűek. A fűtési rendszer mindegy, mert kWh eltérést fogok mutatni, amit aztán átszámolunk tényleges forintokra is.
A számításokat Winwattban készítettem, helyiségenkénti hőigényszámítással, részletes adatokkal, kinti -15, benti 22 fokos hőmérsékletekkel számolva.
Az épület földszintes, 129 m2 hasznos alapterületű.
Ami a mostani számítás szempontjából fontos adat még: a külső falaink összesen 113 m2 falfelületet adnak ki. Jelenleg a hőszigetelés+szinezés munkadíja ~13-14.000 Ft/m2, plusz állványozás. A munkadíj tehát 1.8M Ft lenne a teljes épületnél, az anyagdíj természetesen változik a vastagság függvényében.
Ha 5 cm EPS lenne a falakon, ami természetesen már nem elégíti ki a minimális követelményeket sem, akkor a mintaházunk maximális hőigénye 6177 W lenne, azaz 6.2 kW.
10 cm EPS-el (ami 8 cm grafitos): 5,7 kW
15 cm EPS-el (ami 12 cm grafitos): 5.44 kW
20 cm EPS-el (ami 16 cm grafitos): 5.28 kW
20 cm grafitos EPSel: 5,16 kW
Amikor a 15 cm EPS van fent a falakon, az előbbi paraméterek mellett 1590 m3 gázt számolt ki az energetikai program, H-tarifás hőszivattyús fűtésre 3800 kWh-t. Ez forintosítva kb 180.000 Ft/év gázzal, kb 140.000 Ft/év a H-tarifás árammal.
15 cm esetén a homlokzati hőszigetelő rendszer ára 6000 Ft/m2, tehát ~700.000 Ft, plusz a munkadíj 1.8M Ft.
Ehhez képest ha van egy ilyen házunk, de csak 5 cm homlokzati hőszigeteléssel, akkor 14%-al rosszabb, azaz 205.000 Ft lesz az éves gázfűtésünk.
Mi van, ha erre ráteszünk 10 cm-t még? Ez anyag+munkadíjban ~2.4M Ft lenne, és évente spórolunk 25.000 Ft-nyi gázt. Röpke 96 év alatt meg is térül… HANGSÚLYOZOM: meglévő 5 cm hőszigetelés bővítésénél van így!
Ha csak 10 cm homlokzati hőszigetelést rakunk az új épületre, akkor ez anyag+munkadíjban 2.4M Ft. Ehhez képest +120.000 Ft lenne az 5 cm-el vastagabb. Megéri vajon? A fűtési költségünk ~5%.al lesz magasabb, ami 9000 Ft/év, tehát 13 év alatt megtérül a vastagabb (15 cm) homlokzati hőszigetelés.
Ha 20 cm-t rakunk fel, akkor az anyag+munkadíj 2.6M Ft. Itt rátettünk megint 120.000 Ft-nyi anyagköltséget, miközben megspóroltunk 3%-ot a 15 cm vastag hőszigeteltségű házhoz képest, azaz a megtérülés 22 év és 17 év a 10 cm-eshez képest.
(annyi megjegyzésem van még, hogy ilyen vastagságnál már illik fémszeges dübelt használni, aminek a felára kb 50.000 Ft. Ez természetesen tovább rontja a megtérülési időt.)
Legyünk abszolút elborultak, és rakjunk fel 20 cm grafitos EPS-t. Az anyag+munkadíj 2.8M Ft lesz. A megtakarítás a 15 cm sima EPS-hez képest 5%, a megtérülés pedig 33 év.
Ezért szoktam azt mondani, hogy ha valaki húzza a száját az általam javasolt 15 cm sima EPS homlokzati hőszigetelésre, akkor rakjunk fel 15 cm grafitost, mert ott a +100.000 Ft röpke 20 év alatt megtérülhet…
Lássuk miről nem beszélnek az extrém hőszigetelés vastagság hívők.
- minél vastagabb a hőszigetelésed, annál inkább lőréssé szűkülnek az ablakok, hiszen a vastag fal nagyobb árnyékot vet a káváknál
- a párkányaid ára is jelentősen nő, minél vastagabb a hőszigetelés
- az eresztúlnyúlásokat negyon el tudja torzitani a vastag hőszigetelés, különösen meglévő épületnél
- illik a lábazati hőszigetelést szinkronba hozni a homlokzati hőszigeteléssel, optikailag jó, ha kb 5 cm síkbeli különbség van a kettő között. A lábazati zártcellás hőszigetelés (XPS) ára elképesztő, egyáltalán nem mindegy milyen vastag kell
Most sokakban felmerül a kérdés, hogy oké, ezt mutatja az új ház, modern téglafalazattal, de a meglévő, régi falakra biztosan kell a jó vastag hőszigetelés…
Nézzük meg, ha a mintaházban a téglát átállítom régire, erre rakott 15 cm EPS-el mit mutat a matek, a modern tégla+15 cm EPShez képest:
- tömör tégla falazattal +4%
- B30 tégla falazatnál +3.5%
Látható tehát, hogy SEMMI ÉRTELME 15 cm-nél vastagabb hőszigetelést felrakni a falakra, legyenek azok bármilyen anyagból.
A legjobban azt szeretem, amikor a beton pillérek és koszorúk miatt akarnak vastagabb hőszigetelést rakni. 30 cm tömör vasbeton falnál is csak +5.26%-al rosszabb a helyzet a modern tégla falazathoz képest, ha 15 cm hőszigetelés van felrakva.
Szerintem most a passzívházasok most vadászni fognak rám, de nekik mondom vigasztalásul: lesz még videóm a témában, mert bármilyen jó egy passzivház, a magyar rögvalóság teljesen máshol van, és egy passzivház a büdös életben nem térül meg, ha végigszámoljuk az extráit egy jól hőszigetelt épülethez képest. Márpedig végig fogjuk számolni… 😊
Kommentelni a facebook-csoportban, vagy a youtubeon lehet.